1 2 >

Bal İşleme Ekipmanları

Petek balların süzme bal haline dönüşmesinden sonra kullanılan ekipmanlardır. Bu ekipmanlardan bazıları; bal dinlendirme kazanı, bal eritme kazanı, bal dolum makineleri, krem bal makinesidir. 

Bal dinlendirme kazanı nedir ? 

Bal dinlendirme kazanı, bal süzüldükten sonra içerisindeki doğal kalıntıların yüzeye çıkması için ve balın saydamlaşması için belirli bir süre bekletilmesi gerekir. Bu bekletme işlemi bal dinlendirme kazanlarında gerçekleştirilir. Bal dinlendirme kazanları çeşitleri; 50kg, 100kg, 200kg, 300kg, 500kg ve 1 ton olarak bulunabilir. 

Bal eritme kazanı nedir ?

Bal eritme kazanları, bal ısıtma kazanı, olarakta adlandırılır. Bilindiği üzere katkısız doğal bal kristalize olur. Kristalize olmasını biraz daha geciktirmek amacıyla bal ısıtma kazanlarında maksimum 40 dereceye kadar ısıtılır ve bekletilir. Böylelikle balın içerisinde bulunan az miktardaki suyun buharlaşması sağlanır ve balın raf ömrü 2-3 aydan 6-7 aya çıkar. 

Bal dolum makinesi nedir ?

Bal dolum makinesi, Bal dolum makinelerinin bir çok çeşiti vardır. Bunlardan bazıları; mini bal dolum makinesi, tek tepsili bal dolum makinesi, yarı otomatik bal dolum makinesi, tam otomatik bal dolum makinesidir. Bal dozajlama olarakta adlandırılabilir. Tam otomatik bal dolum makinelerinin içeriğinde, dolum nozulu, otomatik kapak besleme, otomatik kapak kapatma, injekt (tarih atma), emniyet bandı tüneli, otomatik etiketleme dahildir.İsteğe bağlı olarak kavanoz yıkama ve shrink eklenebilir.

Krem bal makinesi nedir ?

Kram Bal Makinesi, Özellikle Avrupa'da tercih edilen bir ekipmandır. Bal kültürünün yaygınlaşması ile tüketim alışkanlıklarıda çeşitlenmektedir. Balın akışkanlığından dolayı ortaya çıkan bir makinedir. Krem bal makinesi, belirli sürelerde karıştırıcı ve kristalize olmuş bal yardımı ile karıştırır. Sonucunda uzun süre karıştırılan bal rengini krem veya beyaz olarak değiştirerek yoğunlaşır ve akışkanlığını kaybeder. Dolayısıyla tüketimi daha da kolaylaşır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR